«Πλανήτης Μέλισσα» του Συλλόγου Μελισσοκόμων Ν. Αττικής

Οι σχολικές μονάδες και οι εκπαιδευτικοί συνιστούν τον βασικό συνεργάτη, αλλά και ωφελούμενο, του προγράμματος ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΜΕΛΙΣΣΑ.

Ο σαφής και επαρκής προσδιορισμός των όρων συνεργασίας των σχολικών μονάδων και των εκπαιδευτικών με τον Σύλλογο Μελισσοκόμων Αττικής

είναι απαραίτητος για την ομαλή, επιτυχή και αποτελεσματική υλοποίηση του προγράμματος.

Το περιβαλλοντικό πρόγραμμα «Πλανήτης Μέλισσα» είναι εγκεκριμένο από τις αρμόδιες Υπηρεσίες του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Οι βασικές δράσεις του υλοποιούνται εντός του σχολικού χώρου. Το πρόγραμμα έχει στόχο να γνωρίσει στα σχολεία, και ιδίως στους μαθητές

τάξεων Δ, Ε και ΣΤ δημοτικών σχολείων της Αττικής τον κόσμο της μέλισσας και της μελισσοκομίας, και να αναδείξει τις αρετές

που διέπουν την οργάνωση, τη λειτουργία και τη δομή της κοινωνίας των μελισσών.

Παράλληλα, υπογραμμίζει τη σημασία των μελισσών για το οικοσύστημα, την εξέλιξη και τη διαιώνιση των ειδών, τη διατήρηση της βιολογικής ισορροπίας

και την παραγωγή ειδών διατροφής, μέσω της επικονίασης.

Το πρόγραμμα παρέχεται στον χώρο των σχολικών μονάδων και η συμμετοχή των μαθητών είναι δωρεάν.

Επίσης η υποστήριξη και ο συντονισμός προς τους εκπαιδευτικούς παρέχεται δωρεάν. Αυτό είναι εφικτό εφόσον έχει εξασφαλιστεί δωρεά.

Ο Σύλλογος Μελισσοκόμων Αττικής καταβάλλει κάθε προσπάθεια προσέλκυσης δωρεών ώστε να προσφέρει το πρόγραμμα στις σχολικές μονάδες χωρίς κόστος.

Η Εταιρεία MYTILINEOS ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΜΕΛΙΣΣΑ»

Με ιδιαίτερη ικανοποίηση ανακοινώνουμε την στήριξη  του περιβαλλοντικού προγράμματος «Πλανήτης Μέλισσα» από την Εταιρεία MYTILINEOS

σε 14 σχολικές μονάδες των νομών Αττικής και Βοιωτίας.

Το πρόγραμμα «Πλανήτης Μέλισσα» αξιοποιεί εκπαιδευμένους και καταρτισμένους εισηγητές,

οι οποίοι μέσα από κατάλληλα διαμορφωμένο εκπαιδευτικό υλικό, αλλά και ενδεικτικό μελισσοκομικό εξοπλισμό,

φέρνουν τους μαθητές σε επαφή με τον κόσμο της μέλισσας και της μελισσοκομίας,

και τους γνωρίζουν τη σχέση της μέλισσας με το περιβάλλον, την προσφορά της,

τα προϊόντα της, τους κινδύνους που την απειλούν και πώς μπορούμε να βοηθήσουμε.

Παράλληλα, προωθείται η ανάδειξη των αρετών που διέπουν τη λειτουργία της κοινωνίας των μελισσών και η ενθάρρυνση του εθελοντισμού.

Το φιλόδοξο αυτό πρόγραμμα, ενώνει τις δυνάμεις μας και  επιδιώκει να καλλιεργήσει μια θετική στάση απέναντι στο περιβάλλον,

να προωθήσει συνεργατικές και οργανωτικές δεξιότητες και να ενθαρρύνει τον εθελοντισμό σε δράσεις περιβαλλοντικού ενδιαφέροντος.

Η επιτυχημένη κοινωνία των μελισσών μας εκπαιδεύει όλους να σεβόμαστε τα θαύματα της φύσης!

超RIZINライブメイウェザーvs朝倉未来生放送超RIZIN生放送メイウェザーvs朝倉未来ライブメイウェザー-朝倉未来生放送