«Κινητό Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης & Ανακύκλωσης»

ο 1ο παγκοσμίως «Κινητό Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης & Ανακύκλωσης», έχει αναπτυχθεί με στόχο την ανάπτυξη της περιβαλλοντικής συνείδησης των μαθητών και την εκπαίδευση των δημοτών στα θέματα της βιώσιμης ανάπτυξης και της κυκλικής οικονομίας.

Μαθητές και εκπαιδευτικοί μπορούν να επισκεφτούν το «Κινητό Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης & Ανακύκλωσης» που θα βρίσκεται στο Δήμο Γαλατσίου στο σημείο με χρήση του εγκεκριμένου από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων εκπαιδευτικού προγράμματος, που πραγματοποιείται στο 2ο επίπεδο του κέντρου, συνειδητοποιούν τα σημαντικά οφέλη της ανακύκλωσης.

Η εξειδικευμένη εκπαιδευτική ομάδα μεταδίδει με βιωματικό τρόπο τις αρχές της ανακύκλωσης, μέσα από:

·         εκπαιδευτικές δραστηριότητες

·         πλούσιο ειδικά σχεδιασμένο υλικό

ΤΟ ΣΧΟΛΕΊΟ ΜΑΣ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ΣΤΙΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ Α, Β, Γ ΚΑΙ Δ.

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2023-2024

Ο ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ

ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2023

ΣΤΙΣ 8.45.

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΤΙΣ ΤΣΑΝΤΕΣ ΤΟΥΣ

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΛΑΒΟΥΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥΣ.

ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΣΤΙΣ 9.45

Εκπαιδευτικό Προσωπικό Σχολικό Έτος 2020-21

ΓΙΟΡΤΕΣ 2015-2016

Τραγούδι από τους μαθητές της Στ΄τάξης στη γιορτή Λήξης. Συνοδεύει ο κ. Κωνσταντίνος Τσιμούρης.

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ Ε2 ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΑΝ ΓΙΟΡΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΟΥ 1940.

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ Ε2 ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΑΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ :ΤΟ ΑΣΤΕΡΙ ΤΗΣ ΒΗΘΛΕΕΜ- Ο ΑΗ ΒΑΣΙΛΗΣ

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ Ε1 ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΑΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ : Η ΦΡΙΚΑΝΤΕΛΑ

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ ΣΤ ΤΑΞΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΑΝ ΓΙΟΡΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΗΣ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ: ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΧΡΕΟΣ-ΣΟΥΛΙΩΤΙΣΣΕΣ-Ο ΧΟΡΟΣ ΤΟΥ ΖΑΛΟΓΓΟΥ-ΠΟΛΙΟΡΚΗΜΕΝΟ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ Ε2 ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΑΝ ΓΙΟΡΤΗ ΓΙΑ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥΕΤΟΥΣ: ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ - ΤΑ ΞΕΦΤΕΡΙΑ